Buď dobrovolníkem

Míša

Míšův příběh začíná už od narození. Míša se narodil jako jedno z dvojčat a už od narození to neměli lehké, narodili se v 30. týdnu těhotenství císařským řezem.

Vzhledem k tomu že byli oba velice malí, Adam jeho dvojče vážil pouhých 980 gramů a měřil 38 centimetrů. A Míša na tom nebyl o mnoho lépe, vážil 1480 gramů a měřil 40 centimetrů. Po porodu byli umístěni na dětskou JIP, kde strávili přibližně tři týdny v inkubátoru. Ačkoliv Adam vše zvládal docela dobře u Míši ihned po přijetí započala distenční terapie nCPAP, pro zvyšující se nároky na kyslík při RDS byla nutná intubace, UPV a byl aplikován Curosurf. Aby toho nebylo málo, tak při vstupních odběrech byly zjištěny zvýšené parametry, které byli zajištěny dvojkombinací antibiotik. Během prvního dne byl oběhově nestabilní, vyžadoval krátkou vasopresickou podporu a volumetoterapii. Po uplynulých 16-ti hodinách byl následně extubován a převeden na distenční dechovou podporu. V červnu po návratu domů započal nekonečný kolotoč vyšetření u všemožných lékařů. Čtyřikrát denně bylo nezbytné cvičit Vojtovu metodu. I když to bylo časově i fyzicky velice náročné, tak jsme nikdy nepolevili.


Bohužel přibližně ve dvou letech byla Míšovi zjištěna DMO (dětská mozková obrna) - centrální diparesa DKK s pravostrannou prevalencí. Asi jako každou rodinu, tak i nás to silně zasáhlo, z počátku to každý nesl velice těžce. Ovšem po uplynutém čase jsme se s tím srovnali a začali dělat vše pro to, aby se to nějakým způsobem zlepšilo. Začalo to návštěvami specialistů v Opavském centru Čtyřlístek a pokračovalo to ještě usilovnějším cvičením. Díky tomu je Michálek v dnešní době schopný alespoň chodit, ale s nutnou oporou za pomoci francouzských holí. Na delší trasy však potřebuje mechanický vozík. Několikrát jsme také navštívili lázně, ať to byli Jánské Lázně v severních Čechách, nebo zdejší Lázně Klimkovice, kde absolvoval tzv. Klim-therapy.


Dnes je Míšovi 9 let a chodí do 3. třídy základní školy. Má tam bezva asistentku, která mu každý den pomáhá při přesunech mezi třídami. I přes jeho handicap je jeho nejoblíbenější předmět tělocvik, s matematikou v těsném závěsu. Když je hezké počasí tak si rád hraje venku s Nerf pistolemi, nebo doma staví lego. A když máme společně volný víkend a je krásné počasí tak rád navštěvuje Zoologickou zahradu a nebo Dinopark.


Míša si moc užívá pobyty ve vodě, ať už je to bazén, aqua park nebo jen vana. Byl by moc rád kdyby se mohl podívat k moři kde doposud nebyl. A jako každý malý kluk by rád viděl Lego land protože rád staví z lega všechno možné, jeho nejoblíbenější je ale Lego Ninjago.