Buď dobrovolníkem

Valinka

Jmenuji se Valérie, ale všichni mi říkají Valinko, prý protože jsem dost roztomilá. Ráda plavu, jezdí na koni (při terapiích zvaných hipoterapie) a maluji.

Narodila jsem se na podzim v roce 2015 a všichni si mysleli, že jsem zcela zdravá. Jenže to tak úplně nebyla pravda. Mamka s taťkou byli hodně nešťastní, když se ukázalo, že mám nějakou zvláštní a vzácnou nemoc. Říká se jí spinální muskulární atrofie. (Genetické onemocnění, které napadá svalové buňky.) Úplně nevím, co to znamená, ale asi je to vážné. Rodiče o mě musí 24 hodin denně pečovat. Sama totiž nechodím, nelezu ani se neposadím. Musím pravidelně a intenzivně cvičit, aby se můj zdravotní stav nezhoršoval.


Valinka trpí od narození progresivním svalovým onemocněním, které se projevuje postupným ochabováním svalstva celého těla. Holčička sama nikdy nelezla, nestála ani nechodila. Ke zlepšení zdravotního stavu jí pomáhají speciální intenzivní rehabilitace, nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Valinka má milující rodiče a mladšího brášku.